Zaradi trajnostne gradnje in vse večjega zavedanja potrebe po energetski učinkovitosti prostorov, v katerih bivamo, so pasivne hiše vse pogostejša izbira pri izbiri načina novogradenj. Pri pasivnih hišah gre seveda za poseben način gradnje, to pa pomeni, da je potrebno veliko pozornosti pri tovrstni gradnji posvetiti tudi vgradnemu stavbnemu pohištvo. Ni torej vseeno, kakšna okna izberemo za naš novi, pasivno izgrajen dom.
Pri pasivnih hišah je namreč odločilna ravno kakovostna toplotno-izolacijska zasteklitev. Če so takšne površine pravilno zasnovane in vgrajene, lahko govorimo o pasivni hiši, ki je prvič v zgodovini zasnovana kot hiša, brez grelnih teles v neposredni bližini stekel, brez da bi to vplivalo na samo toplotno in bivalno ugodje. Kvalitetna okna so torej bistvenega pomena, da lahko takšno prijetno bivalno klimo, brez grelnih teles, tudi zagotavljamo. Okna, ki v takem domu pridejo v poštev, so okna s toplotno prehodnostjo Uw največ 0,8 W/(m2K). Taka okna imajo najmanj trislojno zasteklitev in okvirje, ki imajo ojačano ter izboljšano toplotno izolativnost. Taka okna nudijo vašemu pasivnemu domu optimalno zaščito pred nepotrebnimi izgubam toplote. Pri pasivni hiši je to še kako pomembno, saj so za pasivnost ključne ravno velike zastekljene površine in če te niso primerno izolirane in prevodne, potem v notranjosti ni moč vzdrževati optimalnih življenjskih pogojev. Taka okna torej izjemno zmanjšajo same toplotne izgube, hkrati pa skrbijo za velike dobitke sončne energije oziroma obsevanja, kar močno vpliva na energijsko ravnovesje same hiše.
Pravilno izbrana pasivna okna na južni strani hiše tudi v mrzlih mesecih, med decembrom in februarjem, pomenijo pozitivno bilanco – toplotni dobitki so pri takih oknih torej večji kakor toplotne izgube.