Zanimanje za montažne hiše narašča
| Članek je bil prebran 2.040 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Montažne hiše so bile v preteklosti pogosto deležne najraznovrstnejših dvomov, zato se novograditelji niso pogosto odločali zanje. Danes je situacija precej drugačna, saj zanimanje za tovrstno gradnjo narašča, dvomov zanjo pa je vse manj. Naraščanje zanimanja za montažno gradnjo je povezano tudi s povečanjem našega zanimanja in vrednotenja vsega naravnega. Tako naj bi se deleže montažnih gradenj povečal za kar 30 %. Lastniki so začeli zaupati montažni gradnji, ki je tekom let močno napredovala, kar se tiče tehnologije in uporabljenih materialov. Vas zanima, kaj vse so še drugi razlogi za priljubljenost montažnih novogradenj?

montažna hišaMontažna hiša je varčna hiša

Montažne hiše so se izkazale za zelo energetsko varčne, hkrati pa naj bi bile po ocenah strokovnjakov tudi zelo zdrave in nudijo visoko raven bivalnega udobja. V tem smislu naj bi prekosile klasično grajene objekte. Montažna gradnja ni samo kakovostna, ampak je iz vidika življenjske dobe objekta zelo trajnostna in stroškovno premišljena. Tako so ugodni stroški obratovanja in vzdrževanja tovrstnih hiš gotovo eden njihovih največjih adutov. Lastniki novogradenj danes ne gradijo samo za jutri, ampak tudi za pojutrišnjem in dan potem. To pomeni, da pri gradnji in stroških skušajo čim bolj premišljeno upoštevati tudi stroške energije, ki jih bo nek objekt potreboval na dolgi rok. Poleg tega je montažna hiša dolgoročno varnejša in boljša naložba v prihodnost, saj v primerjavi s klasično grajenimi hišami montažne z leti precej manj izgubljajo na svoji vrednosti.

Poleg energetske varčnosti, tudi visoka potresna in požarna varnost

Montažne hiše so se izkazale tudi za izjemno potresno in požarno varne. Montažne hiše so izjemno stabilne in varne v primeru neurij. Ker so materiali, ki so vgrajeni v montažne hiše tako napredovali, se je močno izboljšala požarna varnost objekta, hkrati pa so te hiše tudi zelo trajne. Ravno trajnost in pa varnost, ko gre za požare ali potrese, najpogosteje skrbita tiste, ki dvomijo v kakovost montažne gradnje. Toda strokovnjaki opozarjajo, da montažne hiše zagotavljajo zelo visoko požarno in protipotresno varnost – dobro izoliran montažni objekt tako npr. zagotavlja kar 60-minutno požarno odpornost, kar nikakor ni slab ali povprečen rezultat.

Zgrajene hitro in iz naravnih materialov

Za marsikoga, ki se odloči za montažno grajeno hišo, je najpomembnejši faktor hitrost gradnje. Montažna hiša je namreč lahko hitro postavljena, prav tako pa se pri njeni gradnji uporabljajo naravni materiali, npr. les, ki je obnovljiv naravni vir. Prednost hitre in predvidljive gradnje so tudi vnaprej znana fiksna cena, kar pomeni, da stroški gradnje lastnika novogradnje na koncu ne morejo presenetiti. Res je sicer, da to pomeni več truda in energije, ki ju je potrebno vložiti v sam postopek projektiranja, je pa potem sama postavitev in gradnja montažne hiše toliko hitrejša in gladka. Pri klasični gradnji se pogosto mnoge stvari dogovarjajo sproti, kar pa pomeni več stresa med samo gradnjo, razne podražitve investicije in druga nepričakovana, pogosto neprijetna, presenečenja. Pogosto izvajalci montažne gradnje usklajujejo podizvajalce in predvidijo končen strošek, taka celostna gradnja pa je za investitorja precej manj stresna, pa tudi v kratkem času lahko vidi sadove dela.

Preverite več o lesu in lesenih oknih tukaj.

V montažnih hišah je izkoristek prostora optimalen

Montažne hiše se ponašajo tudi z optimalnim izkoristkom prostora. Ker so notranje in zunanje stene take hiše tanjše, pomeni to pri enakih zunanjih merah kar za 10 m2 več notranjih uporabnih površin, kakor pri klasično grajenem objektu. To gotovo ni zanemarljiv podatek, saj za marsikoga 10 m2 dodatnega prostora pomeni en ali celo dva pomembna bivalna prostora.

Najpogosteje se ljudje odločajo za montažne hiše na ključ

Proizvajalci montažne gradnje ugotavljajo, da se lastniki novogradenj najpogosteje odločajo za izvedbo gradnje na ključ. Razlog za to je hitrost in enostavnost take gradnje iz vidika uporabnika. S tem ima namreč lastnik najmanj skrbi, saj vsa dela prevzame eno podjejte. Na ta način investitor nadzira samo eno podjetje in izvajalce, ki so v domeni tega podjetja, namesto da bi sam iskal izvajalce, jih usklajeval, se z njimi pogajal za cene, nadziral izvedena dela, itd. Izvedba na ključ je med investitorji gotovo najbolj priljubljena tudi za to, ker proizvajalec montažne hiše v tem primeru jamči za končno kakovost hiše. To pomeni tudi, da se je v hišo mogoče vseliti že po samo letu dni, če so poprej zbrana vsa dovoljenja, v primeru izvedbe na ključ pa najkasneje v 5 mesecih od začetka gradnje. Pri tem je pogoj, da je na lokaciji že pripravljena temeljna plošča ali pa klet. Sama proizvodnja hiše v nadzorovanih razmerah poteka v samo 2 do 2 in pol dneh. Montaža objekta na samem gradbišču nato pomeni še nekaj dni dela, nato pa se zvrstijo ostale gradbene faze do končne izvedbe objekta.

Ker zanimanje za tovrstno gradnjo narašča, se zdi precej verjetno, da bo temu trendu sledila tudi država in investitorje zanjo v prihodnje morebiti spodbujala tudi s subvencijami ali nepovratnimi finančnimi sredstvi.

Preberite si tudi, kakšna okna vgraditi v pasivno hišo! Več!

© 15. 05. 2024 - mcb. Oglaševanje.