Kako narediti test nosečnosti?
| Članek je bil prebran 1.276 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Test nosečnosti je najbolj enostaven in zanesljiv način ugotavljanja nosečnosti doma. Pri nas je tovrstne teste mogoče enostavno kupiti (npr. v lekarnah) in so splošno dosegljivi. Ženske se za opravljanje tovrstnega testa običajno odločajo, ko posumijo, da bi utegnile biti noseče. Večina žensk tako test opravi še preden se odpravi na pregled h ginekologu, ki nato nosečnost potrdi ali ovrže s pregledom. Ultrazvočni pregled pri ginekologu je seveda neprimerljivo bolj zanesljiv kakor kateri koli test nosečnosti, ki ga opravimo doma, kljub temu, pa je to enostaven in hiter način, ki daje dokaj zanesljive rezultate (nekje med 95 in 99 % zanesljiv).

nosečnostVrste testov nosečnosti

Obstaja več vrst testov za preverjanje nosečnosti. Vsaka vrsta testov ima točno določena navodila za opravljanje, ki jim je potrebno natančno slediti, da bi bili rezultati testa zanesljivi. Najpogostejša oblika testa nosečnosti je paličica. Pri njej se testni trak nahaja v plastičnem ovoju. Paličico pomočimo v urin do oznake, ki je navedena na embalaži. Običajno so rezultati vidni že v nekaj minutah, po določenem času (npr. po 10 minutah, pa niso več zanesljivi). Cenejša vrsta takšnega testa za ugotavljanje nosečnosti je trak. Trak se na enak način pomoči v urin in je primerljivo zanesljiv kakor paličica. V kolikor se ženska dotično drži in upošteva navodila proizvajalca, so rezultati takega testa zelo zanesljivi. Obstajajo tudi še druge vrste testov za ugotavljanje nosečnosti, med drugim testni lonček ali pregledovanje krvi (to opravi ginekolog). Večina testov nosečnosti preverja nivo nosečniškega hormona v krvi. Ta je pri zdravi nosečnici prisoten že samo 7 ali 10 dni po spočetju. Z vsakim naslednjim tednom nosečnosti, je tega hormona več, zato je mogoče nosečnost s testom nosečnosti lažje in zanesljiveje ugotoviti. Test nosečnosti naj ženska opravi zjutraj in za vzorec uporabi jutranji urin, v katerem je nivo hormonov najvišji. Pri tem je potrebno biti pozoren predvsem, če s testom preverjamo zgodnjo nosečnost. V tem primeru namreč testi nosečniškega hormona še ne zaznajo (premajhna koncentracija), ženska pa je vseeno noseča.

Kaj pa lažna nosečnost?

Testi lahko pokažejo tudi pozitivno lažne rezultate. Najpogosteje se to zgodi zaradi tega, ker ženske naredijo kakšno napako pri izvajanju samega testa. Najpomembneje pri opravljanju testa nosečnosti je zato gotovo to, da ženska vsaj enkrat prej prebere navodila, ki se jih nato pri izvajanju tudi natančno drži. Zelo pomembno je, da ženska upošteva časovne omejitve, ki jih predpiše proizvajalec testa. V kolikor je sonda testa v urinu predolgo časa, lahko test pokaže lažno pozitivne rezultate. V kolikor ženska podvomi, da je test izvedla povsem v skladu z navodili, je test priporočljivo ponoviti in se zares prepričati.

Poseben primer so tudi zunajmaternične nosečnosti, pri katerih test sicer pokaže nosečnost, a gre v resnici za nosečnost, ki se za plod nikoli ne konča ugodno. Takšna nosečnost je lahko v skrajnih primerih zelo nevarna tudi za zdravje ženske, zato je zelo pomembno, da ženske pri pozitivnem testu nosečnosti vselej čim prej obiščejo ginekologa, ki lahko običajno že na prvem pregledu ugotovi, ali gre za običajno ali morda izvenmaternično nosečnost.

Lažno pozitivni so lahko testi tudi zaradi jemanja nekaterih zdravil, npr. zdravil za spodbujanje ovulacije ali pa za blaženje bolečin pri menstrualnih motnjah, ipd. Enako lahko na lažno pozitiven test vplivajo tudi bolezni kot so karcinomi. Lažna pozitivna nosečnost se lahko pokaže tudi pri zelo redki psihični motnji, imenovani fantomska nosečnost. To je psihično stanje, ko se ženska nikakor ne more sprijazniti s tem, da ni noseča. Iz te intenzivne želje se pojavijo znaki nosečnosti (povečan trebuh, nabrekle prsi, jutranje slabosti, itd.). To čustveno stanje je precej redko.

Preberite si tudi, česa se bodoči starši naučijo na šoli za starše!

© 19. 05. 2024 - mcb. Oglaševanje.