Revma – kako si lajšati bolečine?
| Članek je bil prebran 1.494 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Revma ali revmatizem je skupna oznaka za bolezenska stanja, pri katerih gre za prizadete mišice, sklepe, kosti, kite in vezi, prav tako pa je pri tovrstnih boleznih lahko prizadet tudi kateri izmed notranjih organov (npr, ledvice, srce, ipd.). Revma je dokaj zahrbtna in težko prepoznavna bolezen, saj so bolečine pogosto zelo neznačilne in jih je težko opredeliti. Težko je določiti tudi razlog, zakaj do bolezni pride. To je še toliko težje, če vemo, da obstaja več koz 100 različnih vrst revme oz. revmatizmov. Med ljudmi je revma tudi precej pogosta in razširjena težava. Tako nekateri podatki kažejo, da naj bi imela v Sloveniji težave z revmo in bolečinami večina populacija vsaj enkrat v svojem življenju. Bolezen oziroma razne bolečine, ki so povezane z revmo, pa v nasprotju s splošnim prepričanjem še zdaleč ne prizadenejo samo odraslih oseb, ampak lahko revma prizadene tudi mladostnike in celo otroke.

boleči sklepiPri revmi gre za dolgotrajno oziroma kronično bolezen. Bolezen je mogoče blažiti, obvladati in si pomagati proti bolečinam. Vendarle pa je revma lahko tudi zelo nevarna in v najbolj skrajnih scenarijih lahko ogroža življenje ljudi. Seveda je intenzivnost bolečin in resnost te bolezni v veliki meri odvisna predvsem od tega, katera oblika revme prizadene osebo. Težave so lahko dolgotrajne, se po določenem času tudi izboljšajo ali pa trajajo kar vse življenje. Kot že omenjeno, je raznolike vrste revme težko spraviti na isti imenovalec, saj bolezen pri različnih osebah lahko poteka na povsem različne načine. Revme tudi strokovno osebje zato ne obravnava kot enoten medicinski fenomen, prav tako za te težave in bolečine ni univerzalnega zdravila. Da je zdravljenje učinkovito, je potreben oseben in celostni pristop, zdravstveno osebje pa mora upoštevati tudi socialni in psihološki vidik obolelega. Da je bolezen mogoče ustrezno zamejiti in si lajšati težave, je največjega pomena, da se najprej postavi primerna diagnoza. To pomeni, da oboleli najprej obišče osebnega zdravnika, nato pa se zdravljenje nadaljuje pri revmatologu, ki je specialist za revmatizem. Diagnozo se pri nekaterih revmatičnih obolenjih da postaviti na podlagi pregleda sklepov, večina bolezenskih stanj pa zahteva bolj obsežno diagnostiko krvi v laboratoriju.

Kako vemo, da gre za revmo?

Revmo je mogoče prepoznati po nekaterih bolezenskih znakih, npr. oteklina v sklepih, okorelost sklepov, rdečina in topel občutek na sklepih, bolečine v sklepih, za katere ne vemo vzroka, bolečine se lahko pojavijo tudi v mišicah, oseba ima lahko tudi povišano telesno temperaturo, izguba apetita, utrujenost, povečano izpadanje las, izpuščaji na koži, vnete oči, razjede na ustih ali drugih sluznicah, spontani splav, ipd.

Kako se zaščititi pred revmo?

Ni povsem jasno, kako bi bilo mogoče učinkovito preprečevati nastanek revme pri posameznikih. Na pojav bolezni lahko vplivajo različni dejavniki. Strokovnjaki so se edini, da lahko pojav bolezni odložimo tako, da poskrbimo za zdrave prehranjevalne navade, redno vadbo, ustrezno telesno težo in zdrav življenjski slog nasploh.

Kako si lajšamo bolečine?

Preberite si še mnenja drugih obolelih oseb, ki trpijo za revmo. Več!

© 18. 05. 2024 - mcb. Oglaševanje.