Hiperaktivnost – kako se soočiti z njo?
| Članek je bil prebran 1.080 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Hiperaktivnost ali hiperkinetičnost je nevrofiziološka motnja, ki se običajno kaže kot močan gibalen nemir in velike težave z zbranostjo oziroma koncentracijo. Pogosto se hiperaktivnost kaže tudi kot impulzivno vedenje otroka ali pa povsem drugače, kot pasivnost in odmaknjenost. Starši postanejo na tovrstno motnjo najpogosteje pozorni v času vstopa v šolo, ko postane hiperaktivnost tudi bolj izrazita in moteča za okolico. Hiperaktivnost se drugače razume tudi kot motnja pomanjkljive pozornosti. Ni pa vsak malo bolj živahen otrok tudi že hiperaktiven.

Po čem prepoznamo hiperaktivnost?

Salto nazajŽivahen in zvedav otrok ne pomeni hiperaktivnosti. Hiperaktivnost se prepozna po izražanju pretirane dejavnosti, ki ni smotrna, je čezmerna, otroka izčrpava, prav tako pa je izčrpavajoča tudi za ljudi, ki so okoli otroka. Trije razpoznavni znaki hiperaktivnosti so: težave s pozornostjo, težave z nadzorom vedenja in čezmerna telesna aktivnost. Hiperaktivnost ni redka bolezen, saj se pojavi kar pri 3-5 % otrok. Pri dečkih se hiperaktivnost običajno kaže v gibalnem nemiru, uporništvu in pretiranem zbujanju pozornosti. Pri deklicah, nasprotno, hiperaktivnosti pogosto ni lahko prepoznati, saj se pogosto kaže kot zasanjanost, miselna odsotnost, pasivnost.

Kako se soočiti s hiperaktivnim otrokom?

Hiperaktiven otrok je velik izziv tako za starše kakor druge vzgojitelje. Pri nas starši žal velikokrat ostanejo sami in niti ne vedo na koga se lahko obrnejo. V svoji težavi se počutijo osamljene, situacija pa se jim zaradi tega zna zdeti mnogo bolj brezupna, kakor je v resnici. Hiperaktivnost je motnja, ki pa jo ob primernem delu z otrokom lahko krotimo in usmerjamo. Ena izmed možnosti je, da starši poiščejo usposobljene strokovnjake, ki z njihovimi otroci lahko delajo individualno in ob tem upoštevajo specifične razmere in danosti otroka. Takšno obliko učne pomoči nudijo tudi pri CZNM oziroma Centru znanja v Novem mestu, kjer inkluzivna pedagoginja lahko pomaga pri usmerjanju in delu otrok z motnjami in posebnimi značilnostmi.

© 03. 05. 2025 - mcb. Oglaševanje.