Kdaj narediti test nosečnosti?
| Članek je bil prebran 2.870 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Nekatere ženske nosečnost planirajo dlje časa, spet drugim se zgodi povsem spontano, zato nanjo niso posebej pripravljene. Verjetno pa je le malokatera med nosečnicami, ki po sumu na svojo nosečnost, ne opravi testa nosečnosti. Test nosečnosti je najbolj preprost način, da kar doma nosečnica lahko preveri, ali ji pod srcem nemara ne bije še eno (ali več) src. Seveda se tudi pri opravljanju testa nosečnosti pojavlja več dilem in vprašanj. Od tega, katerega kupiti, kateri je najbolj zanesljiv, kdaj test pokaže zanesljiv rezultat, ali se lahko test tudi zmoti in kdaj ga je najbolje narediti. Skratka, to je le nekaj standardnih vprašanj, s katerimi se soočajo ženske, ki si želijo doma preveriti, ali so zanosile. Pa gremo lepo po vrsti!

Najprej v tem prispevku preverite, kako opraviti test nosečnosti!

starsevstvo comKateri test nosečnosti kupiti?

V lekarnah ali trgovinah s kozmetičnimi izdelki je mogoče zaslediti številne teste nosečnosti, različnih proizvajalcev. Večina testov je povsem podobnih, vsi pa za ugotavljanje nosečnosti merijo prisotnost nosečnostnega hormona HCG v urinu nosečnice. Nekateri testi so narejeni povsem preprosto v obliki papirnatih listkov z indikatorjem, drugi indikator zapakirajo v lično plastično ohišje. Večina proizvajalcev trdi, da so njihovi testi nosečnosti več kakor 99% zanesljivi, zato v resnici ne morete zgrešiti z nakupom nobenega izmed njih. Razlike so v ceni, zato se veliko žensk, ki želi opraviti test nosečnosti, odloči za cenejše izdelke. Nekateri testi nosečnosti so pakirani v dveh različicah, kar je precej smiselno, če ženska prvič test opravi nepravilno (npr. paličico z indikatorjem predolgo ali pregloboko pomoči v urin).

Kdaj test pokaže zanesljiv rezultat? Kdaj narediti test nosečnosti?

Test nosečnosti lahko v zelo kratkem času pokaže, ali ste noseči ali ne. Jasno je, da takoj po nezaščitenem spolnem odnosu test ne more pokazati, ali ste zanosili. Da bi bil rezultat testa zanesljiv, mora ženska počakati, da koncentracija hormona HCG naraste in jo test lahko zazna. Koncentracija hormona mora naraste nad 50 mIE/ml. Test nosečnosti je zato smiselno kupiti šele en dan po izostali menstruaciji. Ker mnogo žensk nima rednih menstruacij, težko vedo, kdaj opravljati test nosečnosti. Pri izbiri časa za to, je najbolje upoštevati najdaljši menstrualni ciklus v zadnjih nekaj mesecih. Hormon HCG začne nastajati v posteljici, v urinu pa se običajno pojavi nekje med 6 in 7 dni po sami oploditvi. V naslednjem tednu nato koncentracija hormona narašča in po tednu dni je že tako visoka, da jo nosečniški test lahko zazna. Za najbolj zanesljive rezultate je najbolje uporabiti jutranji urin, ni pa to nujno. V jutranjem urinu je namreč koncentracija hormona najvišja, lahko pa test nosečnosti opravljate tudi v drugih delih dneva. Test nosečnosti naj bi bil ob pravilni izvedbi in primernem trenutku opravljanja testa zanesljiv v kar 99 %. Seveda test lahko pokaže tudi negativen rezultat, pa ste vseeno noseči (v primeru napačnega izvajanja npr.), zato je najbolj zanesljiv test nosečnosti kar tisti pri izbranem ginekologu. Na splošno pa velja, da lahko sum o nosečnosti z uporabo testa nosečnosti preverite šele 19. dan po nezaščitenem spolnem odnosu.

V katerih primerih je lahko test nosečnosti lažno negativen?

Kot že omenjeno, je lahko v določenih primerih test nosečnosti tudi lažno negativen. Najpogosteje je to razlog nepravilno izvedenega testa, drugi razlog pa je lahko tudi izvenmaternična nosečnost. V tem primeru ima lahko ženska povsem tipične prve znake nosečnosti (zaostalo menstruacijo, slabost, napihnjen trebuh, itd.), čeprav se je oplojeno jajčece ugnezdilo izven maternice, torej v jajcevodu ali v trebušni votlini. Izvenmaternično nosečnost običajno spremljajo bolečine, ob sumu nanjo, pa mora ženska takoj ukrepati, saj je nevarna za njeno zdravje.

Je lahko test lažno pozitiven?

Seveda se lahko zgodi tudi nasprotno in je test lažno pozitiven. V tem primeru se na testu pokažeta dve črtici ali pa plusek, torej znamenje, da ste noseči, čeprav to niste. To se lahko zgodi neposredno po porodu, ko je koncentracija hormona HCG še zelo visoka in se postopoma niža še vsaj tri tedne po rojstvu otroka. Test nosečnosti je lahko lažno pozitiven tudi, v koliko ženska jemlje zdravila, v katerih je prisoten hormon HCG – v tem primeru bo to test zaznal in prikazal kot (lažni) pozitiven rezultat.

Čeprav so torej testi 99% in več odstotno zanesljivi, pa se še vedno lahko zgodi, da ne pokažejo pravega rezultata. Zato je za 100 % gotovost najbolje obiskati ginekologa, ki z ginekološkim pregledom, ultrazvokom, krvnimi preiskavami ali laboratorijskim pregledom urina lahko zatrdno potrdi ali ovrže sum na nosečnost.

© 19. 05. 2024 - mcb. Oglaševanje.