Vnetje želodčne sluznice: Gastritis
| Članek je bil prebran 472 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Gastritis je pogosta bolezenska nevšečnost, ki pesti predvsem ljudi zahodnega sveta. Gastritis je lahko zelo nevaren, saj lahko kasneje povzroči celo nastanek raka na želodcu. Kakšni so znaki, da imamo gastritis?

Gastritis je vnetje želodčne sluznice, lahko je akutno, kronično, difuzno. Akutni gastritis nastane zaradi draženja želodčne sluznice, lahko je posledica jemanja zdravil, nastane lahko zaradi prekomernega uživanja alkohola, zaradi stresa ali zaradi nepravilne in nezdrave prehrane.

Akutni gastitis je pogostejši pri ljudeh, ki se manj gibljejo in ne skrbijo za zdrav življenjski slog.

Kronični gastritis pa nastane zaradi bakterije Helicobacter pylori.

Kakšni so najpogostejši znaki, da gre za gastritis?

Najpogostejši znaki, ki lahko nakazujejo na gastritis so: napenjanje, spahovanje, bruhanje in slabost, izguba apetita in izguba telesne teže, pekoč in dražeč občutek v grlu in prsih.

Kako si pri gastritisu lahko pomagamo sami?

Pogosto takrat, ko nastanejo težave zaradi gastritisa, posežemo po zdravilih za zgago, ki jih lahko dobimo tudi v lekarni brez recepta. Če se težave ne umirijo, pa je pomembno, da se obišče zdravnika, ki bo po natančnem pregledu določil tudi pravilno diagnozo in predpisal način zdravljenja.

Gastritis in bakterija Helicobacter pylori

Bakterija Helicobacter pylori je vrsta bacila, ta v želodcu nevtralizira kislost, povzroča vnetje sluznice, povzroči lahko tudi razjede na želodcu ali dvanajsterniku. Bakterija je nevarna, saj lahko povzroči poleg gastritisa tudi raka na želodcu. A več kot 80 odstotkov oseb se ne zaveda, da ima bakterijo Helicobacter pylori, saj nimajo nikakršnih opozorilnih znakov.

Zdravljenje gastritisa

Gastritis lahko po postavljeni diagnozi zdravimo z zdravili, ustrezno prehrano in z zdravim načinom življenja.

Zdravnik predpiše zdravila za zdravljenje gastritisa, ta zdravila za gastritis delujejo tako, da nevtralizirajo želodčno kislino ali pa delujejo tako, da zmanjšajo izločanje želodčne kisline, kar lajša težave, ki nastanejo zaradi gastritisa.

Kako lahko sami pripomoremo, da do gastritisa sploh ne pride?

Če se želimo ubraniti nevšečnost kot je gastritis, se moramo držati sledečih navodil:

© 19. 05. 2024 - mcb. Oglaševanje.