Pa ne že spet – trebušček kot sodček …
| Članek je bil prebran 558 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Je vaš trebušček napet kot sodček in zaobljen, kot če bi bili noseči? Opisana težava lahko doleti tako moške kot ženske in za oboje je izbočen trebušček tako fizično kot vizualno moteč. Treba je kupiti nova oblačila. Včasih lahko tovrstno stanje postane celo tako moteče, da si ljudje v želji, da bi nekoliko prikrili svoj trebuh, kupijo za kar nekaj številk prevelike majice in puloverje.

A na žalost tovrstni ukrepi ne pomagajo pri ponovnem pridobivanju ravnega trebuščka. Če vas pa zanima, kaj povzroča napihnjenost in kako si lahko povrnete vašo prejšnjo postavo, berite dalje.

Napihnjen trebuh se ne zgodi v enem dnevu

Morda se boste počutili nekoliko bolje, če vam povemo, da niste edini in da napihnjen trebuh ne muči samo vas, ampak kar od 6  do 31 % svetovne populacije.[1] Vas zanima, zakaj sploh pride do tega in predvsem, kako se drugi spopadajo s tem stanjem?

Enkratna napihnjenost trebuha še ni težava. Vsakomur se kdaj zgodi, da hrana, ki jo zaužije vsebuje tudi živilo, ki ga napihne (npr. brokoli), ali pa je pri jedi preveč hlastal in ga je kasneje bolel želodec, pa še napihnil se mu je.[2] A redna oz. vsakodnevna napihnjenost je rezultat dolgotrajnega zgrešenega načina prehranjevanja, za katerega je lahko značilna  nekvalitetna, hitro pripravljena hrana, ki se ji ne morete upreti (testenine, pizze) ter hitri obroki, ki jih v naglici »vržete vase«, pri čemer hrane ne prežvečite dovolj, da bi se lahko razgradila in prebavila. Če ob tem večino vašega dneva presedite (v službi in kasneje doma), pri čemer je vaš želodec stisnjen in se ne zmore prazniti,[3] vas napihnjen trebuh ne bi smel presenečati.

Kaj pomaga?

Prvo pravilo je, da je treba spremeniti življenjske in prehranjevalne navade. Izogibajte se predelani hrani in hrani, za katero že veste, da vas napihuje (kot na primer zelje, čebula, rozine, stročnice …).[4] Preizkusiti velja tudi probiotike v kapsulah, ki so preverjeno učinkoviti in varni[5] ter vam lahko pomagajo uravnovesiti vašo črevesno mikrobioto (črevesno mikrofloro). Že ena kapsula probiotika Linex Forte vsebuje dovolj veliko število osušenih probiotičnih bakterij, ki preživijo na poti skozi kislo okolje v želodcu in poselijo črevesje. Tam se nato razmnožijo in prično delovati tako, da blažijo napenjanje in napihnjenost in obnavljajo porušeno bakterijsko ravnovesje prebavnega trakta – mikrobioto. Probiotike je priporočljivo jemati več tednov oziroma toliko časa, da se mikrobiota ponovno uravna. [6]

[1] Schmulson M & Chang L. Aliment Pharmacol Ther 2011; 33: 1071-1086.

[2] https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?t=692516

[3] Lacy BE, et al. Gastroenterol Hepatol (NY) 2011; 7(11): 729-739.

[4] https://www.webmd.com/ibs/ibs-gas#1

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002586/

[6] Lee YY in sod. Probiotics and prebiotics for Gut health: the essentials. WGO Handbook on diet and the gut, World Digestive Health Day WDHD May 29, 2016.

© 03. 05. 2025 - mcb. Oglaševanje.