Epidemija, ki se imenuje demenca
| Članek je bil prebran 1.048 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Demenca je ena izmed tistih bolezni, ki se je po malem bojimo vsi. Pogosto se oboleli za demenco njenega napredovanja ne zaveda, saj bolezen pride skoraj neopazno in počasi, potem pa se razširi in razraste tako močno, da popolnoma zavzame človeka, njegove misli, spomin, razumevanje, presojo in ostale kognitivne funkcije. Človek tako nezavedno postaja vse bolj drug, dokler svoje okolice ne prepoznava več in se v njej tudi ni sposoben orientirati. Demenca je gotovo ena izmed najbolj epidemičnih bolezni, ki v zadnjih letih prizadene vse več starejših ljudi. Zoper njo ne obstaja čudežne tablete ali drugega zdravila, s katerim bi lahko upočasnili ali celo zaustavili njeno napredovanje. Obstaja pa nekaj drugega, s čimer lahko demenco upočasnimo – to so nekatere dejavnosti, ki dokazano zavirajo pojav bolezni pri starostnikih. Mednje sodijo redna telesna aktivnost, zdrava prehrana in najpomembneje, redna miselna aktivnost.

reševanje križankeKrižanke, soduku, rebusi

Kako se torej boriti zoper demenco? Pomembno je, da človek ob upokojitvi, ko torej ni več delovno aktiven, ne preneha biti miselno aktiven. To je najbolj enostavno moč narediti tako, da svoje možgane zaposli z nekaterimi možganskimi aktivnostmi, na primer reševanjem križank, rebusov, uganka ali sudukujev. Dobro je tudi, da veliko prebira in skuša prebrano tudi obnoviti. Glavno je, da človek takšno miselno gimnastiko izvaja redno, po možnosti vsak dan, da tako možgane sili v aktiviranje. Le na tak način se je učinkovito mogoče boriti zoper demenco.

Skupinske miselne dejavnosti

Nekaterim individualno reševanje križank ne diši in bi se raje udeležili vodenih skupinskih dejavnosti. Nadja Kovačič je strokovnjakinja, ki organizira ravno takšne miselne aktivnosti. Gre za novo metodo po imenu Miselni zajtrk, ki povezuje miselno aktivnost, družabno plat in prigrizek. Starejši se tako družijo, pri tem razmigajo svoje možgane in si privoščijo grižljaj zdrave hrane. Tako si starejši učinkovito trenirajo svoj spomin za zavesten in zdrav jutri.

© 08. 05. 2025 - mcb. Oglaševanje.